İhracatçılara Özel Finansman

İhracat ve ticarete dönük adımları hızlandırdıklarını söyleyen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gelecek yıl ihracatı destekleme oranını yüzde 114 artıracaklarını bildirdi. İhracata dayalı büyümeyi desteklediklerini ve bu anlamda hem Merkez Bankası hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bakan Bolat, yüksek teknolojili, katma değerli ürün ve yeşil dönüşümle ilgili çalışmalar yapan ihracatçı firmalara özel kredi programı hazırlığı içinde olduklarını duyurdu. Bolat, “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla görüşüyoruz. Oradan onay çıktığı andan itibaren gelecek yıl katma değeri yüksek teknolojik ürün üretim ve ihracatını yapmak isteyenlerle yeşil dönüşüme uyum sağlamak isteyenlerin finans diye bir kaynak problemi kalmayacak. Eximbank ve İhracatı Geliştirme AŞ (İGE) destekli özel kredi programı oluşturulacak” bilgisini verdi. Bolat, böylece katma değerli ve sürdürülebilir ihracatın yakalanacağını ifade etti.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Yeşil Dönüşümün Finansmanı Paketi’nden faydalanmak isteyen ihracatçılarımız Akbank ve Yapı Kredi bankaları üzerinden kefalet talebini İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE)’ye iletebilmektedirler.

Kimler Faydalanabilir?

İGE kefaletiyle tahsis edilen kefalet limiti ile kullandırılacak krediler, yalnızca ihracatçı ya da ihracata yönelik mal üreten ve ihracatçı aracılığı ile malını ihraç eden imalatçı firmalar ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyet gösteren KOBİ işletmelerinin, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımcılarına yönelik olarak kullandırılabilecektir.

Ürün Özellikleri Nelerdir?

İGE öz kaynağı ile oluşturulan Yeşil Dönüşümün Finansmanı Paketi, iki ortak bankamız ile yürürlüğe alınmış olup enerji ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik finansman ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflemektedir. 

İGE-YAPIKREDİ
YararlanıcıKOBİ
Başvuru süresi30.09.2024’e kadar
Yararlanıcı Kredi Üst Limiti18.7 Milyon TL
Kredi Üst Limiti750 Milyon TL
Kefalet Komisyonu (İGE)2%
Ürün Vadesi (İGE)Azami 24 Ay
Başvuru Kredi Tipi/TürüNakit TL