KOBİ’lere 20 Milyonluk Finansman Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “KOBİ Dijital Dönüşüm Tanıtım Programı” lansmanında, program kapsamında imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabetçiliklerini ve verimliliklerini artırmaya yönelik dijital dönüşümlerini sağlamak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliği ile 300 milyon avroluk bir finansman sağlanacağını açıkladı.

Kacır, Dijital Dönüşüm ve Olgunluk Değerlendirme Analizi gerçekleştirerek; dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden ve yol haritasını oluşturan KOBİ’lerin dijital dönüşüm projelerine 20 milyon lira üst limitli olmak üzere 36 ay vadeli finansman sağlanacağını belirtti.

TÜBİTAK ile dijital dönüşüm alanında son 22 yılda, 9 bin 500 projeye yaklaşık 47 milyar lira destek sağladıklarını hatırlatan Kacır, “Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimi için hayata geçirdiğimiz Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’mız kapsamında; firmalarımızın ihtiyaç duyduğu dijital dönüşüm çözümlerinin geliştirilmesini ve imalatını Ar-Ge aşamasından seri üretime kadar destekliyoruz. Program kapsamında yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Çağrısıyla toplam yatırım büyüklüğü 448 milyon dolara ulaşan aralarında otomasyon sistemlerinin, büyük veri platformunun, akıllı sensörlerin üretimlerinin yer aldığı 42 projenin önünü açtık. İşletmelerimizi dijital dönüşüme hazırlamak ve mevcut işgücünü Dördüncü Sanayi Devrimiyle birlikte ihtiyaç duyulan yetkinliklerle buluşturmak için Ülkemizin dört bir yanında model fabrikalar kuruyoruz. İşletmelerimize ve çalışanlarımıza; sürekli iyileştirme, yalın üretim başlıklarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunarak verimliliklerini artırıyoruz.” ifadesini kullandı.

KOBİ’lerin dijital dönüşüm yolculuğunda önlerindeki finansman engelini kaldırdıklarını söyleyen Kacır, “Bugüne kadar KOSGEB eliyle KOBİ’lerimizin dijital dönüşümü için 10 milyar lira destek sağladık. Uluslararası finans kuruluşlarıyla da iş birliğimizi artırarak yeni finansman mekanizmalarını KOBİ’lerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu vesileyle bugün itibariyle yeni KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı’nın duyurusunu yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Program kapsamında imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabetçiliklerini ve verimliliklerini arttırmaya yönelik dijital dönüşümlerini sağlamak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile iş birliği yaptık. 300 milyon avroluk bir finansmanı; Dijital Dönüşüm ve Olgunluk Değerlendirme Analizi gerçekleştirerek; dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden ve yol haritasını oluşturan KOBİ’lerimizin hizmetine sunuyoruz. Dijital dönüşüm projelerini uygulayacak KOBİ’lerimize, 20 milyon lira üst limitli olmak üzere 36 ay vadeli uygun maliyetli finansmana erişim imkânı sağlıyoruz” dedi.