Proje Yapım ve Maliyetine 1 Milyon TL Destek

Kahramanmaraş’ta düzenlenen Deprem Bölgesi Yatırımları Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) İmza Töreni’nde konuşan Bakan Kacır, Afet bölgesindeki KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için KOSGEB tarafından 1 milyon liraya kadar “Afet Dönemi Proje Yapım ve Maliyeti Desteği” verileceğini açıkladı.

Yeni inşa edilecek iş yerlerine ait proje ve yapım maliyeti ile inşaatı devam eden iş yerlerine ait yapım maliyeti giderlerine yönelik 1 milyon liraya kadar destek verileceğini belirten Kacır, desteğin 1 yıl geri ödemesiz olup toplamda 3 yılda geri ödeneceğini söyledi.

“Afet Dönemi Proje Yapım ve Maliyeti Desteği” Kimlere Verilecek?

Bütçe imkanları dahilinde, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Küçük Sanayi Sitelerinde yer alan, resmi makamlardan alınan işyeri hasar durum belgesi olan, hak sahibinin münferit olarak yerinde inşa ettirecekleri iş yerlerine ait proje ve yapım maliyeti, inşaatı devam eden işyerlerine ait yapım maliyeti giderlerine destek verilecek. Söz konusu giderlerin 06.02.2023 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Birden fazla işyeri zarar gören hak sahipleri sadece bir işyeri için bu destekten yararlanabilecek. Destekten yararlanabilmek için yapı ruhsatının alınmış olması ve yapı ruhsat tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde Yapı Kullanım İzin Belgesi veya yetkili kurumlar tarafından işin tamamlandığına ilişkin seviye tespit tutanağının alınarak ilgili Uygulama Birimine teslim edilmesi gerekiyor.

Ne Zaman Verilecek?

Destek ödemesi proje maliyeti ve yapım maliyeti olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Proje maliyeti desteği yapı ruhsatının alınmasına müteakip sağlanacak ve üst limiti 100 bin TL olacak. Yapım maliyeti desteğinin ise ilk taksiti Proje maliyeti destek ödemesi ile birlikte olmak üzere toplam 3 taksitte ödenecek. Desteğin toplam üst limiti 1 milyon TL olup yüzde 100 oranında ve teminat karşılığında geri ödemeli olarak verilecek.

Detaylı bilgi için; https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/8854/proje-yapim-ve-maliyetine-1-milyon-tl-destek#prettyPhoto