Ticaret Bakanlığı Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli

Ticaret Bakanlığı Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ile ihracat desteklerini dünyanın ve çağın ihtiyaçlarına uygun, dinamik bir bakış açısı ile firmaların yararına olacak şekilde yeniden kurguladı. 8 Ağustos 2022 tarih ve 31927 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında kararla mevzuat; daha anlaşılır, yalın, yenilikçi, esnek ve işlevsel hale geldi. İhracata hazırlık aşamasından pazarlamaya, tanıtımdan yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımlarına, yurtdışı dağıtım kanalları oluşturmaktan, küresel marka olmaya kadar ihracatın her aşamasına her adımına verilen destekler yenilendi. İhracat konsorsiyumları desteği ile kobilerin ortak hareket ederek sinerji oluşturmalarını, ürünlerini küresel pazarlara daha organize bir şekilde ihraç etmelerini sağlama hedefindeler.

İhracatın gelişen bu sürece ayak uydurması ve dünyada büyüyen e-ticaret pazarından daha fazla pay almak için e-ihracata dönük çok güçlü bir destek paketi hazırlandı. 25 Ağustos 2022 tarih ve 31934 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 1986 sayılı E İhracat Destekleri Hakkında karar, Dijital pazarlama, Sipariş karşılama, Yurtdışı Pazaryeri entegrasyonu, çevrimiçi mağaza oluşturma gibi birçok yeni destek unsuru içeriyor. “E-İhracat Destekleri Hakkında Karar” ülkemiz ihracatçısının küresel e-ticaret pazarları ile buluşmasını sağlamayı hedefliyor. Türkiye İhracat Platformu vizyonunun ve e-ihracat konsorsiyumlarının hayata geçirilmesine de imkân sağlıyor. 

Bir diğer model ise Prefinansman. Türk Eximbank ve İGE A.Ş. ile sürdürülen uzun çalışmalar neticesinde mal ve hizmet ihracatına verilen desteklere yönelik PREFİNANSMAN modeli hayata geçiyor. Bu model sayesinde ihracatçılar desteklerden faydalanmak için izlemeleri gerektiği olan “harca, başvur, belgele, ödeme al” adımları yerine Bakanlığımız Türk Eximbank ve İGE A.Ş. tarafından hazırlanan prefinansman imkanıyla “başvur, onay al, ödeme al, harca” kolaylığına kavuşacaklar. Böylece faaliyet ve ödeme arasında geçen zamandan kaynaklı finansman yükünden de kurtulmuş olacaklar.

Konu hakkında tanıtım videosunu izlemek için; https://www.youtube.com/watch?v=jXH2i1GzxgA&t=72s

Detaylı bilgi için; https://www.kolayihracat.gov.tr/